Jak najefektywniej sprzątać po przeprowadzce?

Sprzątanie po przeprowadzce jest nieuniknione i tyczy się obydwu lokalizacji. O ile w pustym biurze, mieszkaniu, czy domu nie jest trudno posprzątać, to sprzątanie a raczej rozpakowywanie i urządzanie się w nowym miejscu bywa długotrwałe i bardzo pracochłonne.

Bieżące sprzątanie

Pakując swoje rzeczy warto zadbać o ich czystość już na etapie demontażu i pakowania na bieżąco. Pozwoli to oszczędzić czasu i pracy przy rozpakowywaniu. Oczywiście niektóre rzeczy będą wymagały ponownego wytarcia, umycia już w miejscu docelowym ponownie, jednak o wiele łatwiej jest coś przetrzeć niżeli szorować. Ponadto należy pamiętać, iż wyprowadzając się z określonego lokum zdarza się iż właściciel oczekuje pozostawienia po sobie czystej, pustej przestrzeni, z białkowaniem włącznie.

Wyniesienie mebli, sprzętów nie załatwia sprawy. Zwykle pozostają kurze na ścianach pod obrazkami, ramkami czy pajęczyny w miejscach gdzie stały meble. Sprzątanie może nam trochę zająć, podobnie jak sprzątanie podłóg. Mimo wszystko sprzątanie miejsc z którego się wyprowadzamy jest łatwiejsze i szybsze. Z reguły wystarczy pozbyć się wszelkich śmieci, pozostałości których nie chcemy ze sobą zabierać. Jeśli opuszczamy mieszkanie urządzone, wcześniej wynajmowane powinniśmy pozostawić je w takim stanie w jakim je zastaliśmy, przede wszystkim czyste.

Polecamy: Przeprowadzka z firmą czy na własną rękę?

Rozpakowywanie i uprzątanie odpadów

Podczas przeprowadzki co do zasady przenosząc kartony czy meble nie ściągamy za każdym razem butów by przekroczyć próg. W zależności od pogody na zewnątrz przeprowadzka może oznaczać zabrudzone podłogi i nie tylko. Rozpakowywanie należy zacząć od segregowania rzeczy pomieszczeniami, zaczynając od tych największych gabarytami po drobiazgi wypełniające szuflady, obrazki do zawieszenia na ścianach itd. Oczywiście nie jest to przymus, zwłaszcza gdy założeniem przeprowadzki jest przewiezienie rzeczy i składowanie ich w jednym pomieszczeniu do czasu ukończenia remontu w pozostałych pomieszczeniach, ich wyposażenia itd.

O ile pakowanie pochłania mnóstwo materiałów pakowych tak rozpakowywanie generuje szereg odpadów w postaci materiałów zabezpieczających i pakowych. Rozpakowywać należy się podobnie jak pakować sukcesywnie, najlepiej według określonego harmonogramu. Rozpakowanie wszystkich pudełek stworzyć może jedynie chaos i bałagan, którego dobrze jest unikać. Na bieżąco należy wyrzucać zbędne wypełnienia, folie i pianki, by nam nie zajmowały miejsca. Jeśli nie chcemy ich całkowicie się pozbywać warto je układać w jednym miejscu minimalizując zajmowaną przestrzeń.

Efektywne sprzątanie po przeprowadzeniu się powinno polegać na ułożeniu kartonów tak, byśmy mogli bez kłopotu sięgać do ich zawartości w razie potrzeby. Często zanim się urządzimy trwa to kilka dni a nawet tygodni, w tym czasie musimy mieszkać na walizkach przekładając zawartość pudełek. Mając dużo drobiazgów również ciężko jest jednocześnie wszystko rozpakować i ułożyć na swoje miejsce. Jeżeli pakowaliśmy swoje rzeczy bez ich odświeżenia musimy to zrobić w chwili rozpakowywania. Niestety to najmniej przyjemna część przeprowadzki.

Znalezienie miejsca

Mimo posiadania rozmaitych projektów wnętrza, planowania może okazać się, że życie plany te radykalnie weryfikuje. Co więcej pewne przyzwyczajenia prowadzą do sytuacji w której trudno nam zmienić miejsca przechowywania np. bielizny. W nowym miejscu musimy na nowo znaleźć swoim rzeczom swoje miejsce, nawet jeśli przeprowadziliśmy się z tymi samymi meblami. Nagle okazuje się, że mamy całe mnóstwo rzeczy dla których nie mamy właściwego miejsca.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top